Mexické filmy, které musíte vidět

Mexická produkce přišla hned s několika zajímavými kousky, které prostě musíte vidět, pokud se chcete dostat Mexiku trochu víc pod kůži. Od pohádky, která dostala Oscara, až po ikonický film zasazený do 30. let minulého století, představujeme vám rozmanitý seznam filmů, které byste si neměli nechat ujít.

Jedna dobrá rada: odolejte a nekoukejte na trailery! Přijdete o jedinečný zážitek z filmu – trailer často prozradí důležité scény ještě předtím, než znáte celý kontext.

 

Faunův labyrint (2006)

hodnocení dle ČSFD: 81%, dle IMDB: 8,2

Guillermo del Toro je jedním z nejznámějších mexických režisérů a tento film rozhodně patří mezi perly jeho tvorby. Film o tom, jak se prolíná dětský fantazijní svět s krutou realitou dospělých, má v sobě něco pro každého. Nechte se unést silným příběhem a všímejte si detailů. A hlavně… je jen na vás, čemu uvěříte.

 

Amores Perros (2000)

hodnocení dle ČSFD: 84%, dle IMDB: 8,1

Film, který vypráví příběh několika lidských osudů, které se vzájemně prolnou, a to konkrétně po fatální dopravní nehodě, kterou tento snímek začíná. Připravte se ale na depresivnější podtón a hlavně si na promítání udělejte čas – tenhle snímek má totiž celých 154 minut.

 

Coco (2017)

hodnocení dle ČSFD: 87%, dle IMDB: 8,4

Tahle Pixarovka okouzlila celý svět, což dokazuje i to, že si v r. 2018 odnesla domů Oscara za nejlepší celovečerní film. Jedná se sice o produkci americkou, ale tenhle animák je skrz naskrz příběhem o tradicích a zvyklostech v Mexiku. Ať už Vám tradiční den mrtvých, aka día de los muertos, učaroval již dříve, nebo jste jím nepolíbení, neváhejte a pusťte si tenhle animák, který Vás zavede do Mexické kultury právě v tento tradiční den.

 

Babel (2006)

hodnocení dle ČSFD: 79%, dle IMDB: 7,5

Babel a Amores Perros sdílí stejného režiséra, Alejandra Gonzáleze Iñárritu. I Babel je dramatem, které vypráví o několika lidských příbězích, které spolu zdánlivě nesouvisí. Film nese bolestné poselství o tom, že svět je sice kosmopolitní, ale lidé v něm si zdá se stále navzájem nerozumí. Konkrétně se v něm mluví čtyřmi jazyky a odehrává se v třech různých zemích.

 

Peklo (2010)

hodnocení dle ČSFD: 82%, dle IMDB: 7,8

Příběh o ilegálním emigrantovi, který se z Ameriky musí vrátit zpět do Mexika, a protože nemůže sehnat práci, dostane se k obchodování s drogami. Peklo je tak dalším z filmů, který se nám snaží poodhalit, jak vypadá v současnosti mexická drogová scéna. Tahle epická černá komedie pobaví, ale potěší i fanoušky dramatických scén.

 

Fialkový parfém (2001)

hodnocení dle ČSFD: 85%, dle IMDB: 7,2

Příběh dvou dívek, spolužaček z jedné lavice, s kterými se život příliš nemazlil. Fialkový parfém je tak dalším snímkem, který odráží bolestnou realitu života v chudé čtvrti a vypráví o lidské lhostejnosti. A co víc, tento film byl natočen podle skutečné události.

 

Takže až budete mít někdy volný večer, nachystejte tortilla chipsy s nějakou dobrou salsou nebo quacamole, připravte si Margaritu nebo kupte mexické pivo, a pusťte se do těchto filmových lahůdek.