Frida Kahlo: neobyčejný osud ženy s neobyčejnými obrazy

Osobitá malířka 20. století

Frida Kahlo byla mexickou malířkou a je považována za jednu z největších malířských osobností 20. století. Proslavila se svými osobitými díly, ale známá je také svým přínosem feministickému hnutí a životním osudem, který ji přichystal spoustu překážek.

Frida za svůj život namalovala zhruba 200 obrazů, kreseb a nákresů. Její obrazy často odráží jak fyzickou a emocionální bolest, kterou prožívala, tak její bouřlivý vztah s Diegem Riverou, kterého si dvakrát vzala. Frida namalovala 55 autoportrétů, což je zhruba třetina jejích obrazů. Vždy odmítala nálepku “surrealismu”, protože jak sama tvrdila, nemalovala svoje sny, ale realitu.

Vztah k jídlu

Fridin a Diegův postoj k jídlu byl důkladně propojen se jejich postojem k tzv. Mexicanismu – víra v podporování a prosazování všeho lokálního, tedy původem z Mexika, od umění, po oblečení, až po styly vaření. Kuchyně v Modrém domě, kde Frida s Diegem žila, byla vyzdobena v tradičním venkovském stylu, s modro-žlutými dlaždicemi na zdech. Frida si nikdy nepořídila moderní sporák, protože chtěla, aby její kuchař vařil na klasickém sporáku na dřevo.

Jídlo bylo servírováno ve stylu hodném umělců. Jeden rodinný přítel prohlásil, že Frida každý den stůl prostřela jako zátiší pro obraz – s pokrmy a ovocem uspořádaným na stole společně s půl tuctem květin z trhu. Ke stolu byli přizváni i domácí mazlíčci. Mezi jídlem tak pravděpodobně chodil papoušek, na ramenou Fridě seděla opička a pod nohama jim leželi psi. Jeden z papoušků měl dokonce ve zvyku opakovat: “Nemůžu se dostat z téhle kocoviny.”

I recepty, které se v její kuchyni vařily, měly hluboké kořeny v původních mexických tradicích. Jídávali například polévka z cuketových květů, okurkové saláty, vepřový vývar nebo kuřecí Escabeche. Diegovým oblíbeným jídlem bylo Mole – omáčka, kterou tvoří česnek, rajčata, cibule, trocha čokolády, skořice, poblano chilli paprička, a ke které se přidává maso a tortilly. Frida se tento recept naučila od Diegovy první ženy Lupy, která s nimi žila v jednom domě, který vlastnila. Přestože se mnohým toto uspořádání zdálo velmi nekonvenční, z obou žen se staly dobré přítelkyně a právě Lupa naučila Fridu mnoho jídel, které měl Diego rád.

Módní ikona

Frida se neproslavila jen svým životním příběhem nebo svým uměním, ale i svým osobitým stylem. Nechali se jím ovlivnit například Raffaella Curiel, Maya Hansen, Jean Paul Gaultier a Dolce & Gabbana.

Kromě umění byl ovlivněn jejím životním příběhem a těžkým údělem právě i její styl. V šesti letech totiž Frida prodělala dětskou obrnu, která způsobila, že zůstala její pravá noha kratší než noha levá. Ve škole se jí za to děti posmívaly a od té chvíle se Frida naučila nosit oblečení tak, aby to skrylo. V pravé botě tak například začala nosit tři až čtyři ponožky a přidala k tomu dlouhé sukně. V osmnácti letech měla dopravní nehodu, při které utrpěla více než dvacet zlomenin po celém těle, hlavně v oblasti páteře. Aby se uzdravila, musela strávit celý rok v posteli. Právě v tu dobu začala Frida malovat.

Její styl oblékání byl kombinací referencí k různým místům. Často střídala různé vyšívané sukně Tehuana (původně nošené ženami z regionu Tehuentepec v jižním Mexiku) a kombinovala s blůzami Huipil (původně májského kmene, každý vzor vypráví svůj vlastní specifický příběh), šátky Rebozo a dalšími látkami. Mnoho z těchto oděvů mělo silné spojení se silnými ženami nebo zvláštními projevy ženskosti. A doplňky jako barevné čelenky, květy ve vlasech nebo výrazné náhrdelníky odváděly pozornost od jejích nedostatků od pasu dolů. Tak kromě toho, že byl její styl esteticky oku velmi lahodící, poskytl jí možnost vyjadřovat její dědictví a pohlaví.

Frida a její odkaz

Její úžasná umělecká práce dodnes láme rekordy. V květnu roku 2016 se na aukci, kam byla její práce dána k prodeji po několika letech, se její dílo Dos desnudos en el bosque (La tierra misma) prodalo za více než 8 milionů dolarů – to je nejvyšší cena za umělecké dílo, které se kdy dosáhlo za dílo umělce původem z Latinské Ameriky.

Frida zemřela ve věku 47 let, jako oficiální důvod byla uvedena plicní embolie. Frida zemřela ve stejném domě, v kterém se narodila – tedy ve známém Modrém domě (který dostal jméno podle svého živého modrého exteriéru), z kterého se nakonec stalo i její muzeum. Návštěvníky z celého světa láka mimo jiné i proto, že velká část interiéru byla zachována přesně tak, jako jej v roce 1954 Frida zanechala, a oni tak mohou objevovat, jak a kde žila, její osobní věci a v neposlední řadě urnu, v které je uložen její popel. 

 

Pokud Vás o Fridě zajímá víc, určitě navštivte její oficiální stránku, kde se kromě jiného můžete podívat na její obrazy, fotky, ale i přečíst si i její citáty. O Fridě a jejím životě byl také natočen celovečerní film se Salmou Hayek v hlavní roli (IMDb: 7,4/10, ČSFD: 80%).