Tři králové aneb mexický Ježíšek

V Mexiku se 6. ledna (stejně jako u nás svátek Tří králů) slaví Día de los Reyes. Tento sváteční den značí den, v kterém Tři králové přinesli dárky pro malého Ježíška a proto je dnem, při kterém si Mexičané rozdávají dárky. V Latinské Americe a Španělsku děti dostávají většinu dárků právě od Tří Králů spíše než od Santa Klause o Vánocích.

Je zvykem, že děti píšou Melchorovi, Gasparovi a Baltazarovi přání, které dárky by od nich chtěly dostat, a vkládají je do starých bot. Dříve do nich také 5. ledna před spaním vkládaly seno, aby měli Tři Králové jak nakrmit zvířata, na kterých přijeli (nejčastěji jsou v betlému figurky zobrazovány s velbloudem nebo se slonem). Ráno místo přání najdou v botách děti svoje dárky, a i proto často nemohou dospat (podobně jako v Americe, kde se dárky typicky rozdávají také ráno).

V průběhu tohoto dne se také servíruje Rosca de Reyes (tedy Věnec králů), který má oválný tvar, který má symbolizovat korunu a uvnitř kterého je zapečená malá figurka, které má symbolizovat malého Ježíška – konkrétně jeho ukrytí před jednotkami krále Heroda. Tradičně jsou koláče zdobeny sušeným a kandovaným ovocem, které mají symbolizovat šperky, které korunu zdobí. Ten, kdo dostane kousek, v kterém se nachází malá figurka, musí ostatní pohostit na Día de la Candelaria, obdoba našeho svátku Uvedení Páně do chrámu, tedy 2. den v únoru. I v tyto dny je jako na Vánoce zvykem zapíjet jídlo horkou čokoládou.

Tímto dnem končí celé Vánoční svátky a pořádají se velké oslavy.