Nejvýznamnější umělci Mexika: Frida, Diego Rivera nebo Orozco

Mexiko je známé nejen pro svou úžasnou kuchyni nebo barevné kontrasty, které se projevují jak v architektuře tak při bujarých oslavách, ale proslavilo jej i mnoho umělců, kteří se navždy zapsali do světové historie umění.

Frida jako nejvýznamnější ženská představitelka, která je známá jak pro svůj životní příběh, tak pro svůj jedinečný styl, kterým projevovala svoje emoce, nejznámější mexické trio, které se věnovalo nástěnným malbám a ve svých dílech reagovalo na aktuální politické dění v Mexiku nebo Siquieros, který má své sochy rozmístěné po celém světě, od Dublinu po Rio de Janiero.

 

Frida Kahlo

O Fridě už jsme na blogu již psali, protože její díla jsou jednoduše nepřehlédnutelná. Přes její nelehký životní osud po sobě Frida nechala nezapomenutelná díla, do kterých se jí podařilo promítnout svoje emoce. Z celkového počtu přes 200 obrazů je 55 obrazů jejích autoportrétů, kterými se také proslavila.

Diego Rivera

Malý Diego začal kreslit už ve třech letech, v deseti pak začal studovat umění na Akademii San Carlos. Diego byl životním partnerem Fridy Kahlo – dokonce si ji dvakrát vzal. Rivera je známý pro své nástěnné malby, které jsou dodnes k vidění (mimojiné) v Americe nebo Mexiku. Experti mu také přisuzují vynalezení tzv. “Mexicanidad”, což je umělecký styl, který se soustředí na mexickou kulturu.

José Clemente Orozco

Orozco začal původně studovat zemědělství a architekturu, ale pak stejně jako RIvera studoval na Akademii San Crlos. Stejně jako Rivera byl také hlavně nástěnný malíř a byl ovlivněn politickou situací v Mexiku. Je známý pro své nadměrné užívání černé a sytě rudé barvy. A dívejte se pozorně – Orozco měl cit pro detail.

David Alfaro Siquieros

Siquieros sloužil před svou malířskou kariérou sedm let v armádě. Patřil společně s Riverou a Orozcem do “velké trojice”, která se v Mexiku věnovala nástěnné malbě. Nejprve ovlivněn hnutím kubismu, poté podobně jako jeho kolegové ovlivněn hlavně politikou. Siquieros věřil, že umění má být veřejné, ideologické a má vzdělávat.

Sebastián

Přestože jsme o něm možná neslyšeli, je dost pravděpodobné, že jednu z jeho soch jste už určitě viděli. Ty se totiž nacházejí po celém světě – od jeho rodného Mexika po Japonsko, Havanu nebo Buenos Aires. Masivní, převážně ocelové nebo betonové plastiky jsou často geometrickými tvary a jsou považovány za jedinečné jak pro Mexiko, tak pro Latinskou Ameriku. Jeho nejslavnějším dílem je Caballito v Mexico City.

 

Kde jsou díla těchto talentů z Mexika k vidění:

Frida Kahlo Muzeum v Mexiko City

Muzeum Dolores Olmedo v Mexiko City

Palacio Nacional v Mexiko City

a další…